Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis plemene a standard

Afgánský chrt - Afghan Hound

Skupina: 10 / Sekce: 1 / ID: 228

Popis plemene

Afgánský chrt lovil samostatně na rozdíl od ostatních chrtů, kteří loví v párech, nebo ve smečce. Pronásledoval zvěř v horách i několik kilometrů,proto mu člověk nedokázal v lovu pomoci. Byl odkázán jen sám na sebe, na svou odvahu, chytrost a výbornou orientaci v terénu. Tyto vlastnosti, které jsou typické se zachovaly dodnes, a poněkud ztěžují jeho výchovu k poslušnosti. Nesmíme si plést afgána s německým ovčákem. Poslušnosti ho učíme s láskou,trpě­livostí a důsledností. Je tvrdohlavý a rád dělá věci jen ty, co ho baví. Proto „Škola hrou“ je to pravé co na afgána platí.

Jestliže se rozhodnete pro toto krásné a ušlechtilé plemeno, musíte počítat s tím, že byl po celá generace vychováván k lovu. Tento povahový rys si přinesl i do dnešní doby. Proto na procházce je stále na prodlužovacím vodítku.Je svéhlavý a pustíme-li ho na volno je schopen velmi rychle utéci z dohledu a ani volání a pískání ho nedonutí se vrátit. Má velice dobrý orientační smysl a až dospěje k názoru, že mu pobíhání stačí,je schopen se vrátit i z jiné strany, než ho očekáváme. Bohužel to někdy může trvat i několik hodin. Nikdy ho netrestejte. Musíte si uvědomit, že je to jen naše chyba, že jsme ho pustili.Je celkem osvědčené do třech let věku psa vodit stále na 5m dlouhém vodítku. Vryje se mu do paměti , že se nesmí vzdálit na 5m od pána a když je starší sám si hlídá vzdálenost.

Afgánský chrt je elegantním,od­daným,milým a hrdým společníkem.Máme-li na něj zrovna málo času, dokáže na celé hodiny čekat až se po práci v klidu usadíme. Potom se připomene svým typickým mručením a strkáním hlavou do ruky.Miluje celou rodinu a je velice trpělivý k dětem. Nemá rád samotu a je Šťastný, když může být s námi. Z toho je zřejmé, že není vhodný ho držet v kotci.

Říká se ,že chrti jsou hloupí. Toto tvrzení šíří lidé, kteří chrty viděli jen na obrázku.Každý kdo s chrtem měl co do činění může potvrdit,že opak je pravdou. Jsou chytrý ,vynalézavý a mnohokrát své pány překvapí. Otevírání dveří, zásuvek a lednic není nic vyjimečného. Ani zapínání televizoru a světla není žádný problém.Chce-li, učí se velmi rychle a má sloní paměť.

Chcete-li společníka, který je vám rovný, pořiďte si afgána. Určitě budete spokojeni. Vaši lásku, kterou mu dáte ,vám bude opětovat.